PATRON SZKOŁY

12 września 1941r.

KALENDARIUM

1925r.

Helena w wieku 7 lat zaczyna uczęszczać do szkoły powszechnej przy ul. Nowotarskiej.

1925 - 1932

Helena bierze udział w zawodach narciarskich organizowanych przez Kornela Makuszyńskiego na Lipkach.

1935r.

W lutym w Zakopanem odbyły się Mistrzostwa Polski w narciarstwie. Helena jedzie świetnie w biegu zjazdowym i slalomie, a w kombinacji alpejskiej plasuje się na drugim miejscu.

1936 - 1937

Helena bierze udział w mistrzostwach Polski w narciarstwie. Uzyskuje tytuł mistrzowski w kombinacji alpejskiej i zajmuje pierwsze miejsce w biegu zjazdowym.

1939 - 1940

Helena Marusarzówna w polskim ruchu oporu pełni służbę łączniczki w Zakopanem i kuriera na trasie Zakopane - Budapeszt.

Przeprowadza przez Tatry ludzi uchodzących na Węgry.

25 marca 1940r.

Aresztowanie Heleny Marusarzówny na Słowacji. Pobyt Heleny w więzieniach w Budzymirze, Preszowie, Muszynie i Nowym Sączu.

jesień 1940r.

Helena Marusarzówna zostaje przewieziona z więzienia w Nowym Sączu do Tarnowa. Sąd niemiecki skazuje ją na śmierć za działalność na szkodę III Rzeszy. Do końca swoich dni przebywa w ciemnicy czyli celi śmierci.

12 września 1941r.

Bohaterska kurierka, wspaniała narciarka, młoda i piękna dziewczyna staje przed plutonem egzekucyjnym. Zostaje rozstrzelana w Pogórskiej Woli koło Tarnowa. Ma zaledwie dwadzieścia trzy lata.

27 września 1958r.

Ekshumowane szczątki są uroczyście przewiezione i pochowane w Zakopanem na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

15 marca 1971r.

Nadanie imienia Heleny Marusarzówny Szkole Podstawowej nr 1 w Zakopanem.

16 marca 1967r.

Helena Marusarzówna zostaje pośmiertnie odznaczona Krzyżem Walecznych, który odebrał jej ojciec Jan Marusarz.

Od 1946r.

w Zakopanem rozgrywany jest Memoriał Narciarski imienia Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny.