Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 im. Heleny Marusarzówny w Zakopanem

HISTORIA SZKOŁY

Krótka historia szkoły

Historia naszej szkoły datuje się od roku 1933. Wtedy to w nowym, okazałym budynku do uczących się pierwszy rok chłopców dołączyły dziewczęta.

Początkowo kierownikiem szkoły był p. Józef Łukasiewicz, a po roku p. Waleria Synowcówna. W 1934 roku kierownikiem szkoły został wybitny pedagog i działacz społeczny, p. Stanisław Mróz. To dzięki niemu szkoła stała się ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i oświatowego. W dowód uznania Stanisław Mróz otrzymał w 1939 roku Srebrny Order Zasługi. Po napaści Niemiec na Polskę p. Stanisław Mróz trafił do obozu koncentracyjnego, gdzie został zamordowany przez hitlerowców. W czasie wojny szkołę przeniesiono do willi „Szarotka”, a następnie do budynku przy ul. Nowotarskiej, gdzie została połączona ze Szkołą Powszechną nr 2.

Po II wojnie światowej w budynku na Wilczniku utworzono Szkołę Podstawową nr 1. Kierownikiem na krótko została p. Jadwiga Bałukowa, a po niej – p. Tadeusz Baczak. To za jego kadencji powstał przyszkolny ogród, wybudowano stadion sportowy (rękami m.in. p. Stanisława Marusarza) i – przede wszystkim – rozbudowano szkołę, co miało miejsce w roku 1960. Pan Baczak kierował szkołą od 1945 do 1968 roku z przerwami. W przerwach funkcję kierownika pełnili m.in. p. Kazimierz Strachanowski i p. Ludwik Pudło, który kierował szkołą także od roku 1971.

15 marca 1971 roku szkole nadano imię Heleny Marusarzówny (kiedyś szkoła nosiła imię Stefana Żeromskiego). Helena Marusarzówna urodziła się w Zakopanem w roku odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed wojną była wielokrotną mistrzynią Polski w narciarstwie. W czasie wojny wykazała się wielką odwagą, nie zawahała się narażać życie dla Ojczyzny. Podjęła walkę z okupantem jako kurier tatrzański, uratowała życie wielu ludzi, przeniosła przez góry cenne konspiracyjne dokumenty. Po schwytaniu i więzieniu przez hitlerowców, Helena Marusarzówna została rozstrzelana w 1941 roku w wieku 23 lat. Była i pozostanie wzorem patrioty i sportowca.

W 1975 roku szkoła została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej i otrzymała sztandar, ufundowany przez WSS Społem w Zakopanem – instytucję patronacką. Dyrektorem w owym czasie był p. Tadeusz Nosek. Następnie przez 11 lat szkołą kierowała p. Janina Szurlej, którą w 1986 roku zastąpiła na stanowisku dyrektora p. Barbara Piotrowska. Od roku 1990 roku funkcję dyrektora pełni p. Janusz Świerk. Obecnie w 14 klasach mamy 298 uczniów, zatrudnionych jest 33 nauczycieli i 10 pracowników administracji i obsługi.

W 81-letniej historii szkoły podstawy wykształcenia zdobyło kilka tysięcy absolwentów, m.in. lekarz onkolog prof. dr Jerzy Mituś, były burmistrz Zakopanego Adam Bachleda Curuś, znany muzyk i architekt Jan Karpiel Bułecka, Andrzej Parczewski – profesor chemii na UJ, Wojciech Gąsienica Byrcyn – były dyrektor TPN, narciarze-olimpijczycy – Andrzej Bachleda Curuś i Jan Bachleda Curuś, łyżwiarz Marek Stanuch – trener kadry Polski i Austrii, przedstawiciel światowej federacji łyżwiarskiej, Bogumiła Trzebunia – łyżwiarka, medalistka Uniwersjady.

Sukcesy szkoły to osiągnięcia uczniów, a ci przysporzyli sobie i nam wiele radości: szkoła zajęła dwukrotnie pierwsze miejsce w województwie nowosądeckim pod względem liczby laureatów olimpiad przedmiotowych, wielu uczniów osiągało znaczące sukcesy sportowe, szkolna Spółdzielnia Uczniowska "Razem" znalazła się w gronie 20 wyróżnionych w kraju w konkursie o Puchar Ministra Edukacji Narodowej, a Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przyznała szkole Złoty Medal za opiekę nad miejscami pamięci narodowej.

Również dziś nie brak uzdolnionych i chętnych dzieci, osiągających sukcesy w wielu dziedzinach. Sprzyja temu m.in. oferta szkoły: liczne zajęcia rozwijające zainteresowania, dodatkowe zajęcia sportowe. Tym, których droga do sukcesu jest nieco dłuższa, szkoła zapewnia należytą opiekę i wsparcie wychowawcze (zajęcia wyrównawcze, pomoc pedagoga szkolnego i logopedy).

W ostatnich latach w szkole miały miejsce znaczące gminne inwestycje: powstał nowy dach, wykonano odwodnienie, ocieplenie ścian i nową estetyczną elewację, wymieniono instalację grzewczą, zmodernizowano całkowicie wnętrze budynku wymieniając oświetlenie, podłogi i drzwi. Ściany stały się wielokolorowe, tworząc przyjazną, ciepłą atmosferę do nauki i pracy. Na zewnątrz powstał plac zabaw w ramach programu rządowego "Radosna Szkoła".

Poniżej kilka zdjęć szkoły - zaraz po zbudowaniu i obecnie.

 

Artykuły