Konkurs Wiedzy Ekologicznej

22 marca w naszej szkole odbył się XXV Konkurs Wiedzy Ekologicznej pt. „Owad – wróg czy przyjaciel”.
W konkursie wzięło udział 10 trzyosobowych drużyn ze szkół podstawowych z powiatu tatrzańskiego: Szkoły Podstawowe nr 1, 4, 9 i 10 Mistrzostwa Sportowego z Zakopanego, Szkoły Podstawowe z Poronina, Sierockiego, Skrzypnego, Ratułowa, Nowego Bystrego oraz Szkoła Podstawowa nr 2 z Białego Dunajca.

W czasie konkursu drużyny otrzymały do wykonania następujące zadania:

1. Test ogólny zawierający 33 zadania zamknięte i otwarte.
2. Rozpoznawanie gatunków owadów po wyglądzie.
3. Rozpoznanie przedmiotów takich jak wosk i pyłek pszczeli, kora ze śladami żerowania kornika, jedwabna apaszka i skojarzenie ich z odpowiednimi gatunkami owadów.
4. Malowanie siedliska, w którym żyje wylosowany gatunek owada.
5. Rozpoznanie kolejnych etapów przeobrażenia zupełnego bielinka kapustnika i baryłkarza bieliniaka na podstawie krótkiego filmu.

6. Rozpoznanie i wyjaśnienie zjawiska kamuflażu na podstawie krótkiego filmu.

Uczniowie wykazali się bardzo szeroką wiedzą, umiejętnościami, zaangażowaniem i kreatywnością. Rywalizacja przez cały czas trwania konkursu była wysoka i bardzo wyrównana, do wyłonienia najlepszej trójki potrzebna była dogrywka.

Wyniki konkursu:
I miejsce: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Zakopanem – 93,5 pkt
II miejsce: Szkoła Podstawowa w Sierockiem – 91 pkt
III miejsce: Szkoła Podstawowa w Poroninie – 83 pkt
IV miejsce: Szkoła Podstawowa nr 9 w Zakopanem – 82 pkt
V miejsce: Szkoła Podstawowa nr 2 w Białym Dunajcu – 74 pkt
VI miejsce: Szkoła Podstawowa w Skrzypnem - 73 pkt
VII miejsce: ex aequo Szkoła Podstawowa w Ratułowie i Szkoła Podstawowa w Nowem Bystrem - 72,5 pkt.
VIII  miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 10 Mistrzostwa Sportowego- 69,5 pkt
IX miejsce: Szkoła Podstawowa nr 4 w Zakopanem - 58,5 pkt

Drużyny biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy nagrody ufundowane przez TPN, Lasy Państwowe oraz Czyste Tatry.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Konkurs przygotowały i przeprowadziły Agnieszka Pajerska oraz Danuta Bielecka.