Projekt "Od Bałtyku do Tatr i nazad"

SCENARIUSZ WYCIECZKI SOPOT 2016

1 dzień (sobota 24 IX): przyjazd w godzinach rannych

Zwiedzanie Sopotu, molo.

Msza św. o 18.00.

2 dzień (niedziela 25 IX)

Wycieczka do ZOO, zwiedzanie Katedry Oliwskiej, Parku Oliwskiego.

Po obiedzie zwiedzanie: Opera Leśna, Ergo – Arena, spotkanie z Prezydentem Miasta Sopotu.

3 dzień (poniedziałek 26 IX)

Wycieczka na Hel do fokarium.

4 dzień (wtorek 27 IX): SZKOŁA

Godz. 10.00 –  Spotkanie w szkole, przedstawienie o patronie szkoły, historia szkoły i Sopotu.

Godz. 10.30 – Oglądanie szkoły, sal lekcyjnych.

Godz. 11.00 – Spotkanie z zespołem kaszubskim (sala gimnastyczna).

Godzina 11.45 – Gra na sali gimnastycznej (30 uczniów klas 5).

Godzina 13.30 – Obiad w szkole.

Godzina 14.15 – Przejście na plażę, zabawa na plaży.

Godzina 16.30 – Spotkanie na Grodzisku, pieczenie kiełbasek.

5 dzień (środa 28 IX)

Wycieczka do Gdyni: Akwarium, Skwer Kościuszki, plaża w Orłowie, Klif.

Aquapark w Sopocie.

6 dzień (czwartek 29 IX): wyjazd w godzinach wieczornych

Zwiedzanie Gdańska: starówka.

Realizacja scenariusza:

1 dzień (sobota 24 IX):

Wyjechaliśmy sprzed budynku szkoły około godziny 21.40, na miejsce zakwaterowania przy Parafii Zesłania Ducha Św. w Sopocie, ul. Kujawska 50/52 dotarliśmy około godziny 9.00. Po zjedzeniu śniadania, zakwaterowaniu dzieci w pokojach, czasie wolnym na rozpakowanie bagaży, udaliśmy się na spacer w kierunku plaży, a później wzdłuż brzegu morskiego na molo. Po dojściu do centrum Sopotu zwiedziliśmy molo sopockie oraz spacerowaliśmy po ulicach prowadzeni przez nauczycielki z sopockiej szkoły.

Po obiadokolacji udaliśmy się na Mszę Św. do pobliskiego kościoła. Wieczorem dzieci miały czas wolny.

2 dzień (niedziela 25 IX)

Po śniadaniu udaliśmy się autokarem do Gdańska Oliwy do Ogrodu Zoologicznego. Po ogrodzie spacerowaliśmy około 3 godzin, następnie pojechaliśmy do Katedry Oliwskiej. Po spacerze po Parku Oliwskim zwiedzaliśmy Katedrę.

Po obiadokolacji pan Prezydent Miasta Sopot osobiście oprowadził dzieci po znanych obiektach jak opera Leśna, Ergo – Arena i Hipodrom. Na zakończenie dzieci zostały zaproszone do Urzędu Miasta. Tam zostały im wręczone pamiątkowe prezenty. Mogły również obejrzeć gabinet Prezydenta Miasta. Do miejsca zakwaterowania wróciliśmy pieszo. Wieczorem dzieci miały czas wolny.

3 dzień (poniedziałek 26 IX)

Po śniadaniu udaliśmy się naszym autokarem w towarzystwie pilota wycieczek na Hel. W fokarium dzieci wzięły udział w ciekawej lekcji na temat fok bałtyckich (Błękitna Szkoła). Zapoznały się z budową ciała foki, poznały jej zwyczaje, nauczyły się rozróżniać gatunki żyjące w Bałtyku, zwrócono im także uwagę na zagrożenia. Dzieci obejrzały wystawę, a następnie brały udział w pokazie karmienia fok i treningu medycznym. Następnie udaliśmy się do Domu Morświna, gdzie mieliśmy okazję poznać tego niezwykłego, rzadkiego, płochliwego ssaka, mieszkańca Bałtyku.

Po obiadokolacji udaliśmy się na spacer na plażę.

Wieczorem dzieci miały czas wolny.

4 dzień (wtorek 27 IX)

W tym dniu zgodnie ze scenariuszem udaliśmy się do szkoły partnerskiej w Sopocie. Najpierw powitała nas pani dyrektor Małgorzata Gładysiewicz. Następnie dzieci miały okazję poznać historię szkoły, a potem sylwetkę patrona szkoły Generała Władysława Sikorskiego. Po występie Zespołu Tańca Ludowego „Neptun” w repertuarze kaszubskim, wszyscy udaliśmy się na zwiedzanie szkoły. Obejrzeliśmy wiele sal lekcyjnych i pomieszczeń szkolnych oraz patio. Po obiedzie, w towarzystwie nauczycielek z sopockiej szkoły poszliśmy na plażę. Tam dzieci miały okazję do swobodnych gier i zabaw na piasku. Potem przeszliśmy na Grodzisko, gdzie dzieci zapoznały się z historią tego miejsca oraz zjadły upieczone kiełbaski. Do miejsca zakwaterowania wróciliśmy pieszo. Wieczorem dzieci miały czas wolny.

5 dzień (środa 28 IX)

Po śniadaniu udaliśmy się autokarem do Gdyni na Skwer Kościuszki. Tam w Akwarium Gdyńskim w Centrum Edukacji dzieci wzięły udział w zajęciach laboratoryjnych na temat „Fauny i flory Bałtyku”. Następnie zwiedzały wszystkie wystawy i oglądały akwaria. Ze względu na pogorszenie pogody zmieniliśmy plany i zamiast spaceru po plaży w Gdyni Orłowie do klifu, zatrzymaliśmy się w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. Tam dzieci spędziły prawie trzy godziny wykonując wiele ciekawych i czasami zaskakujących eksperymentów i doświadczeń.

Po obiadokolacji udaliśmy się pieszo do sopockiego Aquaparku, gdzie spędziliśmy dwie godziny zabawy w wodzie zakończonej zjedzeniem gofrów.

6 dzień (czwartek 29 IX)

Po śniadaniu udaliśmy się wraz z przewodnikiem kolejką SKM do stacji Gdańsk Śródmieście. Przez kilka godzin spacerowaliśmy po Starówce i podziwialiśmy piękno tego miasta.

Po obiadokolacji dzieci spakowały swoje bagaże, posprzątały pokoje i o godzinie 18.00 wyruszyliśmy w podróż powrotną do Zakopanego. Na miejscu byliśmy o godzinie 3.30 w nocy.