Klasy 1-3 z wizytą w Krakowie

13 czerwca 2023r. klasy 1-3 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zakopanem udały się do Krakowa na żywą lekcję historii. Wycieczka ta została dofinansowana z programu „Poznaj Polskę” w wysokości 5000 zł, pozostała część w kwocie 5000 zł stanowiła wkład własny rodziców uczniów.

Do Krakowa wybraliśmy się z biurem podróży ,,Majer” z Zakopanego. Tuż po przyjeździe uczniowie spotkali się z przewodnikami, którzy oprowadzili nas po mieście królów. Na sam wpierw dzieci udały się pod pomnik Smoka Wawelskiego, który jest jednym z najbardziej znanych symboli Krakowa. Dzieci zobaczyły także Smoczą Jamę znajdująca się tuż u podnóża krakowskiego wzgórza wawelskiego. Po wysłuchaniu legendy związanej ze smokiem udano się na Wawel. Zamek zrobił na nich imponujące wrażenie. Pierwszym punktem programu naszej wycieczki było zwiedzanie Katedry Wawelskiej. Pani przewodnik opowiadała dzieciom wiele ciekawostek i legend o zamku. Ogromne emocje wywarł na wszystkich widok Krakowa z wieży Dzwonu Króla Zygmunta, który jest bez wątpienia jednym z najważniejszych symboli narodowych. Uczniowie dowiedzieli się, że jego dźwięk towarzyszy nam podczas najważniejszych wydarzeń, świąt kościelnych i narodowych. Groby Królów Polskich i wielkich Polaków znajdujące się w Katedrze był naszym następnym punktem zwiedzania. Zwieńczeniem zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu było podziwianie jego przepięknego Dziedzińca Arkadowego.

Następnie uczniowie udali się na Stary Rynek w Krakowie. Pani przewodnik powiedziała dzieciom, iż jest to największy rynek w Europie, który słynie ze swego niepowtarzalnego uroku oraz wyjątkowego miejsca, które brało udział w wielu historycznych wydarzeniach.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Kościół Mariacki. Jeszcze przed wejściem do kościoła uczniowie wysłuchali hejnału z Wieży Mariackiej. Następnie udały się za naszą Panią przewodnik do wnętrza świątyni. Kościół zrobił na dzieciach duże wrażenie. Pani przewodnik pokrótce opowiedziała dzieciom o budowie świątyni oraz majestatycznym ołtarzu dłuta Wita Stwosza.

Na sam koniec wycieczki uczniowie mogli podziwiać renesansowe Sukiennice oraz pomnik Adama Mickiewicza.

Na zakończenie wycieczki uczniowie wraz z opiekunami udali się na rynek, aby móc podziwiać dzieła architektury i rzeźby, zakupić pamiątki oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Zarówno pamiątki i zdjęcia z pewnością będą nam przypominać o Krakowie.

Wycieczka do Krakowa, która była dofinansowana z projektu „Poznaj Polskę” dała dzieciom możliwość zapoznania się z historią, legendami oraz wybranymi zabytkami Krakowa. Kształtowała wrażliwość uczniów na potrzebę ochrony dziedzictwa kulturowego i narodowego oraz integrowała uczniów i wzmacniała więzi koleżeńskie.

Całkowity koszt wycieczki: 10 000 zł

Dotacja z programu ,,Poznaj Polskę": 5 000 zł