Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 im. Heleny Marusarzówny w Zakopanem

Historia szkoły lata 2017-2022

Od 1.09.2017r. do 31.08.2022r. dyrektorem szkoły była p. Bożena Bobak.

Od września 2017r. zostało oddane do użytku zmodernizowane boisko szkolne za kwotę ok. 400 tys. zł (we współpracy z Burmistrzem Miasta Zakopane oraz ówczesnym Naczelnikiem Wydziału Oświaty p. Zofią Kiełpińską).

Również od września 2017r. szkoła organizuje Powiatowy konkurs literacko – plastyczno – multimedialny „Helena Marusarzówna – góralka, sportsmenka i kurier tatrzański”. Szkoła współpracuje z innymi szkołami noszącymi imię Heleny Marusarzówny – Szczyrk, Pogórska Wola, Warszawa, Ząb.

W roku szkolnym 2017 / 2018 szkoła uczestniczyła w projekcie „Kompetencje – klucz do sukcesu”. Dzięki temu została wyposażona w laptopy oraz pomoce dydaktyczne z zakresu przedmiotów matematyczno – przyrodniczych.

Od roku szkolnego 2017 / 2018 szkoła prowadzi  Złotą Księgę, w której uczniowie, którzy zdobyli świadectwa z wyróżnienie, składają podpisy.

W roku szkolnym 2019/2020 szkoła uczestniczyła w projekcie „Aktywna tablica” pozyskując pomoce dydaktyczne, tj. dwa monitory dotykowe wraz z laptopami.

W dniu  18.01.2018r., z okazji święta patrona szkoły oraz 100. rocznicy urodzin Heleny Marusarzówny, zorganizowano uroczystość środowiskową upamiętniającą wyżej wymienione wydarzenia oraz 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości tej wzięli udział: ksiądz Infułat  Stanisław Olszówka, Burmistrz Miasta Zakopane p. Wiktor Łukaszczyk, Małopolska Kurator Oświaty p. Barbara Nowak, rodzina Marusarzów – p. Piotr Marusarz, p. Magdalena Marusarz-Gondek i p. Stefan Borgula, Starosta Powiatu Tatrzańskiego p. Piotr Bąk, delegacje szkół noszących imię Heleny Marusarzówny z  Zębu, Szczyrku, Warszawy, Pogórskiej Woli, p. Zofia Karpiel-Bułecka (zmarła 28.06.2020r.), Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty p. Bożena Bryl, emerytowani nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Zakopanem .

Podczas uroczystości zostały wręczone statuetki „Przyjaciel szkoły” osobom, które angażowały się w pracę na rzecz szkoły.

W latach 2019/2020 i 2020/2021 we współpracy z organem prowadzącym szkoła wzięła udział w projekcie „Cyfrowa szkoła”, w którym pozyskała dziewięć laptopów z przeznaczeniem dla uczniów w czasie zdalnego nauczania.

Od 2015 roku uczniowie klas trzecich naszej szkoły we wrześniu biorą udział w wyjazdach nad Morze Bałtyckie w ramach projektu „Zielona szkoła - Rowy”. Na czas pandemii projekt został zawieszony.

Od 2016 roku szkoła bierze udział w projekcie edukacyjnym „Od Bałtyku do Tatr i nazad”. We współpracy z naszą szkołą partnerską, tj. Szkołą Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 9 z Sopotu oraz Burmistrzem Miasta Zakopane i Prezydentem Miasta Sopot, co roku we wrześniu, organizowane są tygodniowe wyjazdy uczniów klas piątych. Uczniowie z Sopotu przyjeżdżają do nas w maju. Na czas pandemii projekt został zawieszony.

Od marca 2021r. szkoła realizuje projekt „Szkolne Kluby SKS” we współpracy z Urzędem Miasta Zakopane i Ministerstwem Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w różnych projektach uzyskując liczne nagrody i wyróżnienia, np.  Gloria – przegląd szopek, Projekt „Coolturalny człowiek”, Projekt „Bliżej Tatr”.

W roku szkolnym 2020 / 2021 w 18 klasach jest 345 uczniów, zatrudnionych jest 50 nauczycieli, w tym specjaliści: pedagog, psycholog i logopeda oraz 12 pracowników administracji i obsługi.